logo Facebook
i slova jsou činy

Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi - Ondřej Šrámek

07. října 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Nestává se často, že se člověk po celý profesní život v České televizi může věnovat i věnuje divadlu. A nejen jako redaktor, který informuje o premiérách, recenzích nebo průšvizích principálů. Čtyřicet let pracuje na přenosech divadelních představeních z celé republiky, ale má důrazné slovo i při nákupech takových pořadů ze zahraničních produkcí. Dnes kreativní producent, dříve redaktor i dramaturg Ondřej Šrámek.

Divadlo patří hlavně do divadla nebo na místa, pro která bylo představení inscenováno. Jde především o přímý kontakt diváka a herce, zpěváka či tanečníka. Proto mnoho tvůrců divadelních nemá ráda, když se divadelní představení hraje v televizi. Studená obrazovka v obývacím pokoji přece nemůže vůbec atmosféru hlediště či performance pro diváka klimbajícího v křesle s deckou vína a trochou lahodného sýra na stolku vůbec přenést.

Ovšem v dnešní době neexistuje nic, o čem se nepíše, nemluví, nepřenosuje. V české verzi nejslavnější rockové opery Tima Rice a Andrew Lloyd Webera - Jesus Christ Super star díky Michaelu Prostějovskému zpívá Jidáš Ježíšovi – „Bez rádia, bez novin a televize, dá se dneska stěží prodat sebelepší vize!“ O takové realitě se přesvědčují každý den politici, byznysmeni, přirozeně i tvůrci. I když sociální sítě změnily svět a nové technologie přináší kanály pro šíření informací všeho druhu nekonečně, přece jenom tvoří názorové specifické bubliny. Rádio a televize proto stále patří k informačním fenoménům, jejichž zásah populace nikdo zatím netrumfnul. Existuje také mnoho lidí, kteří divadlo ke svému životu potřebují, na představení to mají daleko, anebo je pro ně návštěva divadla drahá. Divadlo tedy k televizi patří a televize patří k divadlu.

Ceny Thálie pořádá Herecká asociace, která je od svého založení nezávislou profesní a odborovou organizací výkonných divadelních umělců. Od listopadu 2017 je jejím prezidentem Ondřej Kepka. S celým prezidiem se snaží o to, aby novými nápady osvěžili prestižní divadelní ceny. Proto vedle prezentace, popularizace a odměňování divadelních umělců za mimořádné jevištní výkony, přišli letos také s novými cenami. Cílí na zvyšování společenské prestiže českého divadla.

Předávání cen se přesunulo z března na začátek října. To proto, aby se výjimečnost divadelního svátku nerozmělnila v období, kdy inflace předávání láme rekordy. Z divadelního způsobu předávání cen se stal formát, který více sluší televizi (přičemž divadelníky rozhodně neuráží), už druhý rok divadelní večer uváděl skvělý televizní moderátor Václav Moravec. A letos Cenu Thálie dostal kreativní producent a dramaturg České televize Ondřej Šrámek - za šíření divadelního umění v televizi.

Proč právě on? Vystudoval dramaturgii na Divadelní fakultě AMU, od roku 1980 pracuje v Československé, později České televizi. Nejprve jako redaktor, posléze dramaturg a kreativní producent. Kromě toho působil na částečný úvazek také v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, ve Východočeském divadle v Pardubicích, v divadle Pražské konzervatoře a jako host v Městském divadle Brno. Dlouhou dobu také spolupracoval na operních pořadech s Českým rozhlasem Vltava. Vedle velkých divadelních osobností nenápadný dramaturg, díky němuž divadlo žije. Běžné představení v divadle mívá návštěvnost v řádu stovek, televizní záznam sledují desetitisíce. Když se vysílá Sluha dvou pánů (s Miroslavem Donutilem) nebo cimrmanovský Záskok, pak sledovanost lehce převálcuje i fotbalovou Ligu mistrů. Navíc v televizním archívu zůstala žívá památka na umění mistrů, kteří na předávání Cen Thálie už nemají čas.