logo Facebook
i slova jsou činy

Petr Dvořák: Mezi Českou televizí a Leica Gallery Prague neexistují žádné obchodní ani jiné vztahy

09. října 2019 09:14 / autor: Jan Mrzena

Včera se v Poslanecké sněmovně uskutečnil mnohahodinový neveřejný seminář „Hospodaření a činnost České televize“. Pro poslance ho uspořádal předseda Radek Vondráček (ANO) díky dopisu, který mu v srpnu poslal generální ředitel Petr Dvořák. Kusé informace ze semináře včera večer a dnes ráno zveřejňují různé weby. Česká média zjišťovala podrobnosti v České televizi. Úvodní slovo Petra Dvořáka naleznete v sekci názory – není nijak redakčně upraveno.

Podrobnosti ze semináře popsala tisková mluvčí Karolína Blinková: „Petr Dvořák na semináři v úvodním slově reagoval na vyjádření poslanců často zaznívajících při projednávání výročních zpráv na plénu Poslanecké sněmovny. Rada České televize i generální ředitel následně odpovídali na dotazy poslanců z většiny poslaneckých klubů.

Dotazy se týkaly obecných kontrolních mechanismů ČT, hospodaření s majetkem, čerpání fondu poplatků, postupu vzniku výročních zpráv, ale i jednotlivostí jako byly dotazy na uspořádání setkání ČT s tvůrci, jejichž filmy byly uvedeny na festivalu v Karlových Varech, nebo vztah mezi ČT a Leica Gallery Prague, kterou vede partnerka Petra Dvořáka. Přestože většina dotazů byla věcných a korektních, některé z nich byly a jistě i při projednávání na plénu budou spíše využívány ke zkreslení informací o hospodaření České televize.“

Právě o zmíněné galerii se patrně mluvilo na semináři delší dobu. Podrobnější vyjádření České televize k informacím o akcích galerie na obrazovce či na webu přineseme zítra. Podle informací některých členů televizní rady by právě údajný střet zájmů v tomto případě chtěli radní podrobněji řešit.

„Generální ředitel vysvětlil, že mezi Českou televizí a Leica Gallery Prague neexistují žádné obchodní ani jiné vztahy, a že tedy není a ani nemůže být ve střetu zájmů. Informace o výstavních akcích byly ve vysílání vždy jako součást zpravodajské agendy z oblasti kultury. O natáčení a zařazení příspěvku vždy rozhodl příslušný editor podle tématu a relevance,“ uvedla Karolína Blinková a pokračovala, „Zároveň Petr Dvořák připomněl, že je Česká televize největším koproducentem filmů u nás a rovněž dlouholetým mediálním partnerem filmového festivalu v Karlových Varech. V programu letošního ročníku představila 12 snímků a ve více než týdenním programu Domu ČT dalších třicet projektů. Tvůrce, kteří byli ve Varech přítomni, následně pozvala k jedinému neformálnímu setkání, které bylo nejen poděkováním za jejich dosavadní práci, ale nabídlo i možnost diskutovat nad dalšími chystanými projekty.“

Čtyři výroční zprávy České televize by měla sněmovna projednat příští čtvrtek. Poslanci napříč spektrem se shodují v tom, že právě ten den by chtěli dát k projednání dost prostoru. Ti, kteří zprávy chtějí schválit, se chystají v případě potřeby navrhnout za tím účelem svolání mimořádné schůze. Ti, kteří chtějí od televizní rady konkrétnější výsledky její činnosti, se chystají, v případě potřeby navrhnout prodloužení jednání pléna do pozdních večerních hodin. Jak vše dopadne? Zřejmé je jen to, že se nemění postoj KSČM a SPD – schválení zpráv dlouhodobě odmítají, ani postoj ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Pirátů – schválení zpráv podpoří. Situace v rozbité ČSSD je schizofrenní – někteří poslanci zprávy schválit chtějí, někteří to odmítají. Rozhodující proto bude, jak se k hlasování postaví klub ANO. To ovšem teď patrně neví ani premiér Andrej Babiš.