logo Facebook
i slova jsou činy

Zdeněk Šarapatka: Proč ČT zrušila pozvání Luďka Vainerta a Josefa Šlerky do UK?

11. listopadu 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Zdeněk Šarapatka se na středeční schůzi Rady České televize vrátil k vysílání Událostí komentářů 29. října. „Jedná se o rezonující záležitost, na kterou dostávám, četné dotazy. Jako jeden z členů rady jsem za to i kritizován. Tak bych poprosil, jestli by byl pan generální ředitel tak laskav a mohl zareagovat na záležitost, která se udála minulý týden. V pořadu Události komentáře České televize bylo dvě hodiny před odvysíláním tématu zrušeno pozvání pro kritiky koupě TV Nova skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera. Vedení televize potom asi ústy šéfa zpravodajství odpovědělo, že to je chyba jednotlivce. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli to tak opravdu je,“ vysvětlil Zdeněk Šarapatka a pro jistotu upřesnil, „To byla debata k té akvizici, že Novu má koupit skupina PPF. Debaty v Událostech komentářích se měli zúčastnit jak zástupci PPF, v tomto případě to byl šéf pro vztahy s veřejností pan Mlynář a také generální ředitel CME Michael del Nino, tak i kritici té akvizice, z Hospodářských novin pan Luděk Vainert a hlavně Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Těm dvěma kritikům bylo pozvání zrušeno dvě hodiny před začátkem vysílání.“

„Jednalo se o editoriální rozhodnutí redakce. Ale já vám přečtu vyjádření pro novináře, které odesílala naše tisková mluvčí,“ reagoval generální ředitel Petr Dvořák, „O zrušení rozhodla vedoucí dramaturgyně pořadu, která za složení hostů pořadu Události komentáře odpovídá. Rozhodla tak proto, že editor oslovil oba případné hosty bez konzultace s ní. Přičemž jejich debata nebyla součástí dramaturgického záměru daného vydání, který vzešel ze společné plánovací porady vedoucích redaktorů. Postup prodiskutovala dle interních pravidel se službou konajícím vedoucím vysílání. V pořadu se před věcnou debatou kupující a prodávající strany objevila vyjádření mediálních expertů. Komentátoři a mediální analytici napříč názorovým spektrem byli opakovaně zastoupeni v souvisejících pořadech včetně hlavní relace Události, specializovaného pořadu Newsroom ČT24 i kontinuálního vysílání ČT24. To je vše, co k tomu vím.“

O případu, který vzbudil rozruch zejména mezi novináři, mimo jiné informoval Deník N v článku Česká televize zrušila pozvání pro kritiky koupě TV Nova skupinou PPF. Chyba jednotlivce, hájí se, v rozhovoru s pozvaným a zrušeným Josefe Šlerkou také DVTV, glosami pak Parlamentní a Britské listy. A kauza byla na světě.

„Já se na to ptám generálního ředitele zejména z toho důvodu, že to rezonovalo snad všemi médii. Samozřejmě to mělo i určité konotace. Takže děkuji za vysvětlení,“ ukončoval diskusi, kterou sám začal, Zdeněk Šarapatka. „To je asi otázka, aby se taková věc neopakovala. Když budu věřit té verzi, kterou tady říká pan generální ředitel, a věřit jí musím – vše ostatní by byla spekulace, tak to neprospívá České televizi, protože se stala terčem kritiky,“ řekl radní a dodal, „A nebudeme si nalhávat, že ta kritika směřuje zejména na vedení České televize.“

Je zajímavé sledovat, co všechno může vnášet nervozitu do jednání televizní rady. Obchod roku, jak je koupě CME Kellnerovou PPF označována, byl zveřejněn v noci z neděle na sváteční pondělí. Poté se zvedla vlna spekulací, k čemu asi bude PPF Novu používat. Zatímco na začátku milénia vstup PPF do Novy spíše všichni vzhledem k okolnostem vítali a nikdo nikdy neřešil, jestli a jak Petr Kellner ovlivňuje českou politiku, současný vstup stejného investora do celého CME budí vášně. Jak moc se od té doby změnil Petr Kellner? Asi moc ne, jen jeho aktiva utěšeně narostla. Jak moc se změnila česká společnost? Asi tak moc, že je najednou nejbohatší Čech v podezření, že to dnešní celebritní, kriminální a zvířátkové zpravodajství Novy přemění na zásadní nástroj pro řešení svých zájmů. Česká společnost se skutečně změnila. Ovšem ta předchozí věta vypadá už sama o sobě natolik absurdně, že snad ani dalších komentářů netřeba.

Ovšem je dobře, že Zdeněk Šarapatka otevírá i nepříjemná témata. Proč? Třeba proto, aby televizní rada nebyla v podezření, že se jim záměrně vyhýbá.