logo Facebook
i slova jsou činy

Investigativní oddělení v ČRo řídí Markéta Chaloupská

19. listopadu 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Tlak radního Tomáše Kňourka vyvolal otázky - Bude se měnit rozsah a poslání investigativního oddělení Českého rozhlasu? Kdo bude investigativcům šéfovat? Nepřekáží práce rozhlasových investigativních novinářů? Na říjnové schůzi Rady Českého rozhlasu generální ředitel René Zavoral uvedl: „S kolegou Pokorným a dalšími kolegy jsem neměl zatím možnost diskutovat, jestli to místo budeme obsazovat nebo nikoliv. Chystal jsem to až v příštím týdnu. Za sebe říkám – já to v této chvíli neumím odpovědět, protože si ty věci chci nejdříve vykomunikovat s vedením zpravodajství v příštím týdnu.“ Ta schůzka v prvním listopadovém týdnu údajně proběhla. Ředitel komunikace Jiří Hošna připustil, že schůzka výsledek nepřinesla. Ale diskuse pokračovala dál po zpracování podrobnějších podkladů. "V každém případě investigativní oddělení Českého rozhlasu pracuje nadále ve stejném rozsahu a za stejných podmínek, pouze jeho členem již není Janek Kroupa. Jinak se nic nemění," zdůraznil.

Malé investigativní oddělení pracuje v rámci divize Zpravodajství. Je to sice samostatná složka, ale v případě potřeby jí pomáhají další zaměstnanci Českého rozhlasu, například datoví žurnalisté. „Není vyčleněný žádný „speciální“ podpůrný tým či něco podobného. Ale tak to nefungovalo ani dříve,“ vysvětlil pro Česká média Jiří Hošna a upřesnil, „Výstupy investigativního oddělení jsou primárně na naší zpravodajské stanici Radiožurnál a pak na stanici mluveného slova Plus a samozřejmě i na serveru iRozhlas.“

Jak budou investigativci fungovat dál? A kolik stojí jejich činnost? „Za působení Janka Kroupy se skládalo investigativní oddělení ze tří lidí. V současné době zde již máme tři pracovníky, takže je tým na stejném počtu. Po novém roce by měl nastoupit do oddělení další pracovník, jehož jméno zatím nebudeme prozrazovat. Investigativní oddělení tak bude personálně posíleno,“ sdělil Jiří Hošna. „Oddělení má nyní na starosti z hlediska jeho vedení Markéta Chaloupská, která v týmu působila již za Janka Kroupy.“ Ředitel komunikace pak přiblížil i financování speciálního útvaru: „Pokud jde o rozpočet, tak na investigativu nikdy nebyl vyčleněn nějaký „speciální“ budget, ale náklady byly vždy součástí celého zpravodajství. Když to zjednoduším, tak jde především o personální náklady na jednotlivé redaktory.“

Zdá se, že je rozhodnuto. A snad zmizí i pocit absurdity, který do veřejného prostoru vypustil člen rozhlasové rady Tomáš Kňourek. Na zářijové schůzi se ptal, jak byl Janek Kroupa „potrestán“ za reportáže o hospodaření Agrofertu z listopadu 2017, poté na říjnové schůzi s úlevou vítal novou situaci: „Asi všichni víme, že Janek Kroupa jako šéf investigativců k dnešnímu dni opouští Český rozhlas, což bude mít velmi pozitivní vliv na rozpočet rozhlasu. Chci se zeptat, zdali místo něj hledá rozhlas náhradu a jak bude vůbec fungovat investigativní oddělení. Žádný zákon, žádná jiná norma nenařizuje, aby takové oddělení existovalo, a tak se chci zeptat, jak to bude s investigativním oddělením v Českém rozhlase dál?“