logo Facebook
i slova jsou činy

Hana Dohnálková: RENÉ ZAVORAL SE CHOVÁ TAK, JAK BY SE GENERÁLNÍ ŘEDITEL CHOVAT MĚL

03. února 2020 10:00 / autor: Jan Mrzena

V Radě Českého rozhlasu je od 26. března 2014, předsedkyní byla zvolena 27. dubna 2016 a ve funkci potvrzena i o dva roky později. Rozhodla se pro obhajobu členství v rozhlasové radě, její jméno je proto v seznamu 32 kandidátů, ze kterých budou poslanci v pátek 7. února vybírat šest finalistů. Z těch se budou snažit poslanci zvolit dva radní. Předsedové mají však jen mizivou šanci na obhajobu mandátu. V době, kdy je předsedkyní Rady Českého rozhlasu, neměla nikde Hana Dohnálková velký rozhovor. Proto lze nazvat její rozhovor pro Česká média jako exkluzivní.

„Když jsem se zpětně dívala na ten svůj mandát, tak jsem v radě zažila vše, co se dá. Rezignace generálního ředitele, obměna předsednictev, moje změna (zvolení předsedkyní), nový generální ředitel a vlastně i nový systém v rádiu,“ shrnula hektické a dramatické období, kterým si rada i Český rozhlas v posledních pěti letech prošel. „Ne vždy byla práce v radě klidná a příjemná. V tuto chvíli si myslím, že ten kolektiv devíti lidí – které neznáte, protože si je nevybíráte, navolí vám je Poslanecká sněmovna – v tom složení, v jakém jsme, se nám pracuje dobře. Vždy to tak nebylo, i mezi kolegy jsme se dohadovali, byla to nekonečně dlouhá jednání, často se řešily marginálie. Teď mi přijde to období klidnější v tom, že si s kolegy dokážeme ty věci rozložit a nasloucháme si navzájem.“

Vnímá Hana Dohnálková mediální okénka Tomáše Kňourka v Parlamentních listech? „Pan kolega je novinář…Pokud rozebírá věci sám za sebe, jako Tomáš Kňourek, je to v pořádku. Pokud by je rozebíral jako radní Českého rozhlasu a týkalo by se to Českého rozhlasu, tak to úplně v pořádku není. Ta hranice je velmi tenká,“ řekla předsedkyně rady. „To by měli vyhodnotit poslanci. Několikrát se to na pole volebního výboru dostalo. Já jsem vždy říkala – zeptejte se pana kolegy Kňourka, řešte to s ním. Protože já tam tu kompetenci nemám. Pokud poslanci nevidí problém, tak já s tím nic dělat nemůžu.“ Pro práci rady to ovšem, podle Hany Dohnálkové, komplikace nepřináší.

René Zavoral je ve funkci generálního ředitele čtyři roky. Jak si podle Hany Dohnálkové (je téměř po celu tu dobu předsedkyní rady) vede? Plní to, co slíbil v projektu, který dával radním při výběrovém řízení? „Ten projekt plní…Mě se třeba líbí jeho snaha, aby v každém kraji bylo regionální studio – minulé tři roky se otevíraly Karlovy Vary, Liberec a Zlín. Jsou tam dva velké projekty – iRozhlas, internetový zpravodajský portál, velmi významný počin. A teď nově mujRozhlas. Řada věcí je i v těch menších plánech, které nám představuje vždy jednou za rok,“ popsala Hana Dohnálková. „Podle mě, když člověk kandiduje na generálního ředitele, tak musí být zodpovědný, suverénní a musí se nebát té funkce. Musí vědět, že přijde do konfliktu, třeba se zaměstnanci,“ pokračovala předsedkyně rady. „Jestli mohu teď pozitivně zhodnotit Reného Zavorala, tak v mých očích ty čtyři roky zatím odpovídají tomu, co nám představil. A chová se tak, jak by se generální ředitel chovat měl. Pro mě i důležitý jeho obraz v mezinárodním měřítku. My jsme teď nedávno byli na zahraniční cestě v centrále Evropské vysílací unie v Ženevě. René Zavoral podruhé obhájil svůj mandát v evropském výboru a viděli jsme, že je tam uznávaným členem. Má tam dobré jméno a dělá dobré jméno i Českému rozhlasu. Mezinárodní analýza Peer to peer, kterou inicioval, aby byl Český rozhlas sledován, jak plní veřejnoprávní funkci, tak dopadla velmi dobře. Splnil to, co si předsevzal a v mých očích je to člověk, který může vést dobře tuto instituci.“

V jaké kondici jsou jednotlivé stanice Českého rozhlasu? Proč většina analýz, které si rada zadává, míří na ČRo Plus? Jak si vede Dvojka? A proč teklo mnoho povyku okolo Vltavy? Rada Českého rozhlasu si jako jediná z malých mediálních rad objednává analýzy vysílání. Poslední loňská měla téma „Zastavení stíhání A. Babiše ve zpravodajství ČRo“ Proč jste si rada vybrala právě toto téma? Kdo z radních témata vymýšlí? Potřebuje rada „právní subjektivitu“ tedy nezávislost na rozpočtu ČRo, aby mohla takové analýzy zadávat?

Je Český rozhlas pod tlakem politiků? A Hana Dohnálková? Jak rada postupuje při posuzování možného porušení kodexu? Proč se radní spoléhají jen na svůj názor a nekonfrontují jej s nezávislou analýzou? „Nemyslím si, že by bylo dobře, abychom si na to, jestli byl porušen kodex, zadávali analýzu. To ani není možné. My jsme také placení za tu naši práci. Jsme svébytní lidé, kteří do té rady šli s tím, že mají o té věci přehled,“ vysvětlila předsedkyně rady a dodala, „A já se nikdy nebráním té zodpovědnosti.“

Nový rozhovor Jana Mrzeny, tentokrát s předsedkyní Rady Českého rozhlasu Hanou Dohnálkovou spustíte zde!