logo Facebook
i slova jsou činy

Pár bodů z rozhovoru pro Lidové noviny

19. července 2021 07:10 / autor: Hana Lipovská


>>>Jedním z problémů je, že Česká televize má právní kořeny v 50. letech, které jsou poplatné době. ČT kvůli tomu zdědila to, co býval duch Barrandova, tedy televizní a seriálovou výrobu. Ta ale měla mít filmové parametry. Už v šedesátých letech se řešilo, zda je to správné.


>>>Drtivá většina problémů, které jako radní řešíme, vychází z hospodaření televize...Úkolem Rady ČT je podle mě snížit na minimum právě tu rentu, o kterou se někdo rvát může. Renta s sebou samozřejmě nese prostor pro korupční praktiky a prolínání s politikou. Proto je podle mě dobré "jít" po každé koruně, pochopíte tak totiž, jak funguje systém.
>>>Je podle mě důležité, aby některé věci na půdě Rady zazněly, ačkoliv třeba neprojdou. Někteří mí kolegové mají pocit, že hlasovat o usnesení, jež nemá šanci projít, je zbytečné. Já si to nemyslím.
(U kolegů) pociťuji nechuť pouštět se do předem prohraných bojů, ale také strach z medializace a ostrakizace. A z toho vyplývá jejich rezignace.
My v Radě ale bereme 25 tisíc korun měsíčně čistého. Koncesionáři nám tyto peníze vážně neplatí proto, abychom se na sebe usmívali.
Hana Lipovská
Autorka je členka Rady ČT.