logo Facebook
i slova jsou činy

Kampáň nabírá grády

16. srpna 2021 19:39 / autor: Ondřej Neff

Neznám pana Marka Prchala, marketéra Andreje Babiše i v těchto volbách. Netuším tedy, zdali vzešel z jeho hlavy nápad, že barva Babišovy kampaně bude černá a že proslulé koblihy nahradila zmrzlina. 

Při posuzování nápadu by se mělo vzít v potaz, zda nevyvolává nějaké nevhodné představy. Kobliha byla jaksi emočně neutrální. Už úplně uhozený je ten moment zákazu. „Lízejte, než to zakážou“ je nápad vylízaného mozku, pan Prchal nechť promine, pokud se k onomu mozku hlásí. Proč bychom měli lízat? Agrofert je výrobce zmrzliny? Nebo se zmrzlina vyrábí z řepky? Kdo má co zakazovat?

Možná je to narážka na Piráty. Ti, pravda, jsou celí diví do zatýkání (heslo minulé kampaně Pusťte nás na ně a vězeňský autobus). Poslání by tedy bylo, braňte zmrzlinu, aby ji vítězní Piráti nezakázali. Nezdá se však, že by Piráti měli spadenou na zmrzlinu. Na mušce mají spíš Babiše. Těch otázek je tedy mnoho a to by asi nemělo být. Kampaň by měla být srozumitelná a smysl černé sanitky se zmrzlinou nezasvěcenému člověku uniká.

Velkoakce se zmrzlinou se měla v sobotu konat v Průhonicích. To je Babišova osobní obec, bydlí tu, patří mu Sokolovna, hotel na náměstí a ještě maličkost, čtvrť s pětapadesáti vilami. I to je záhada, proč se rozhodl zaparkovat se svou černou sanitkou konvertovanou na zmrzlinový stánek právě zde. Přitáhl k akci i dlouho dopředu avizované odpůrce. Chvilkaři mu připomněli odpovědnost za třicet tisíc mrtvých při pandemii. Je sice diskutabilní, jaký podíl na bilanci má opozice, která v těch nejkritičtějších etapách mydlila vládě schody a ve finále spoluvytvářela pandemický zákon, jenž se ukázal jako nepoužitelný.

Budiž, vláda je vláda a nese odpovědnost, opozice si může užívat, že je bez odpovědnosti, v krajním případě, jako byl tento, že se může chovat nezodpovědně. Křížky na dlažbě nakreslené chvilkaři byl tedy správně směrovaný špendlík pod nehty a jistě se budou vyskytovat i na dalších akcích ANO – nápad je to na rozdíl od černé sanitky dobrý, pochopitelný a jeden kus křídy na tabuli vás přijde na korunu. Babiš byl okolnostmi donucen po křížcích hamtat a to se mu taky přičetlo na vrub. Toto vše je v pořádku.

Je ale komické, že se kromě chvilkařů do Průhonic dostavili i antirouškaři a antivaxeři, kteří se zasazují o to, aby křížků přibývalo co nejvíc, ani ne tak na chodníku, jako na hřbitovech. Jeden pak hodil na Babiše tašku vajec, na politickou scénu se vrátilo používání projektilu, dříve směřovaného na Paroubka, Zemana a bohužel i na německého prezidenta Gaucka, který koupil vejcem do hlavy. Takže ty dvě vlny protestu se jaksi střetávaly. Jedna vyčítala Babišovi, že nebránil lidi před pandemií, a druhá naopak, že je brání.

Závěr z toho není žádný. Kampaně se dělají nikoli pro přesvědčené, ale pro nepřesvědčené. Koho z nepřesvědčených přesvědčí černá sanitka se zmrzlinou, aby volil Ano, to si nedovedu představit. Koho ale přiměje antivaxerské vejce na Babišově hlavě, aby volil… koho? Bobošíkovou a Lipovskou za Volný blok?

Nějak nám ta kampáň nabírá grády směrem do blázince v Bohnicích.

Ondřej Neff

www.neviditelnypes.cz