logo Facebook
i slova jsou činy

Marek Výborný: POSLEDNÍ VÝSTUPY RADY ČTK JSOU VELMI BIZARNÍ

09. března 2020 11:00

Do velké politiky vstoupil ve volbách v roce 2017. V březnu 2019 převzal předsednickou štafetu od Pavla Bělobrádka. Osud mu však čas nedopřál. Za známých smutných událostí tu štafetu v lednu 2020 předal Marianu Jurečkovi. Dnes už tvář Marka Výborného z médií pomalu ale jistě mizí. Jak se změnila KDU-ČSL za devět měsíců, kdy byl předsedou? Odkud kam tradiční českou politickou stranu vedl? Připravil jí na volby roku 2020? Preferují lidovci širší spolupráci se svými přirozenými politickými partnery?

V novém rozhovoru Českých médií se přirozeně řeč stočila na mediální politiku. „Dneska všichni vidí, že úspěch politické strany závisí na politickém marketingu, na schopnosti prodávat se v médiích. Politika je o emocích. To je teď úkol nového vedení, abychom naše témata dokázali formulovat a prezentovat na veřejnosti, tak aby skutečně byla uvěřitelná,“ řekl Marek Výborný.  „Jde o to, aby si lidé řekli – když tady máme ODS, tak ta hájí zájmy podnikatelů, když tady máme lidovce, tak ti hájí zájmy rodičů. To je ten politický marketing a nezastírám, že tady jako lidovci máme ještě mezery. Ale pracujeme na tom.“

V Poslanecké sněmovně je pro média expertním volební výbor. Lidovce reprezentuje už druhé období Pavla Golasowská. V médiích se o jejích názorech nepíše, nikdo ji necituje. Proč? Má KDU-ČSL vlastní mediální politiku nebo chce zůstat (jako některé jiné politické strany) pouze u kritizování faktu, že soukromá média vlastní čeští miliardáři a lidovecká témata se tam nedostanou? Umí je obsáhnout veřejnoprávní média? „Je třeba si uvědomit, že my jako poslanci žádné zásadní pravomoci vůči mediální scéně nemáme,“ vysvětlil Marek Výborný. „Nebylo by správné, abychom my soukromou mediální scénu ovlivňovali, nota bene, když to potom kritizujeme směrem k těm, kteří vlastní velké mediální domy, jako je třeba pan premiér. To, co považujeme za důležité a to, co jako KDU-ČSL dlouhodobě říkáme a také děláme i na půdě sněmovny, je otázka nezávislosti veřejnoprávních médií. Nejenom České televize a Českého rozhlasu. Často se zapomíná na Českou tiskovou kancelář.“ Také Marka Výborného „zaujala“ nedávná schůze nejmenší mediální rady, „Když se podíváte na ty poslední výstupy z Rady ČTK, tak to mě přišlo velmi bizarní…To, jakým způsobem ti, kteří by měli být těmi garanty té nezávislosti, jakým způsobem jednají, bouchají dveřmi, odcházejí z toho jednání a podobně, tak to je velmi špatný vzkaz veřejnosti.“

Potřebují veřejnoprávní média, podle KDU-ČSL, změny v legislativě? „Je před námi téma, které nevím, jestli jsme schopni vzhledem k současnému složení sněmovny otevřít v tomto volebním období. Ale musíme se zabývat otázkou, jakým způsobem jsou ty mediální rady voleny. Jestli je to opravdu ten správný model,“ popisoval Marek Výborný. Sněmovnu čeká ve středu volba šesti členů Rady České televize a dvou členů Rady Českého rozhlasu. „Jsme přesvědčeni o tom, že je potřeba volit v souladu se zákonem. To znamená s posláním té rady. Ona má reprezentovat širokou společnost. Média veřejné služby nemají prezentovat zájmy a názory vlády nebo Parlamentu nebo jedné politické strany. Ale mají reprezentovat názory celé té široké škály názorů veřejnosti. Někdy se tady hovoří o vyváženosti, ale já mám pocit, že je to hlavně o té objektivitě.“

Vnímá pedagog a bývalý ředitel pardubického gymnázia Marek Výborný problémy mediální výchovy v České republice? Proč vždy veškeré kroky k zavedení systému mediální výchovy skončí u veřejného slyšení a deklarací, které nikdo dlouhá léta nenaplňuje? Co je v té oblasti nejdůležitější pro učitele a pro žáky – studenty? Jak podstatné je kritické myšlení?

Lidovci se dnes představují jako strana s výraznou rodinnou politikou. V médiích se strana vždy potýkala s mnoha stigmaty. Jaký je jejich pohled na svazky párů stejného pohlaví? Jak mají být zakotvena jejich práva? Existuje pro KDU-ČSL ještě v současné době téma potratů?

Všude okolo nás se šíří koronavirus. „Mám pocit, že jsme v bizarní situaci v České republice. Když se podíváte například na sousední Německo a to, jaký způsobem se komunikuje o tomto problému, tak já tam vidím úplně jiný přístup než u nás,“ vysvětlil Marek Výborný. „Mám pocit, jako by některá média převzala přístup některých politiků, kteří se rozhodli na tom tématu si dělat vlastní píár. Do značné míry i média nesou na svých bedrech, že to tady vyvolává tu paniku ve veřejnosti. Když se podíváme, co zažívaly před pár dny obchodní domy, to nesmyslné skupování všeho možného. A když se podívám, jak se komunikuje o tomto problému na sociální síti, tak mám pocit, že jsme se úplně zbláznili,“ pokračoval Marek Výborný. Sledují lidovci aktuální vývoj v Sýri a Turecku? Preferují opevnění hranice EU nebo obnovení toku migrantů?

Celý rozhovor Jana Mrzeny s pedagogem a poslancem KDU-ČSL Markem Výborným zde!