logo Facebook
i slova jsou činy

Lidé potřebují jasné informace a ty chybějí, říká TOMÁŠ PROUZA

12. února 2021 14:01

Koronavirová krize se stala nejen zásadním tématem všech médií, ať tuzemských či zahraničních, ale také v rámci daného tématu zprostředkovává názory a stanoviska profesních organizací, které do té doby byly spíše stranou mediálního zájmu. Jednou z takových je Svaz obchodu a cestovního ruchu, jehož předseda Tomáš Prouza to potvrzuje: „Ještě před 1,5 rokem jsem přesvědčoval média k rozhovoru.“

Právě téma uzavření ekonomiky či kompenzací podnikatelů patří k těm klíčovým v sektoru. Ohledně komunikace vlády a veřejné správy je Tomáš Prouza nicméně přesvědčen, že „je třeba mluvit zcela jasně a líbivě neplácat. A nejhorší ze strany vlády je, že ta komunikace je stále příliš úřední. Lidé už možná nerozeznávají, co platí a neplatí.“

„Díky médiím se určitě podařilo dosáhnout změn, které se týkaly uzavření malých prodejen na podzim a provozoven s prodejem dětského oblečení a obutí,“ dodává.

Zásadním komunikačním faktorem je tedy nejen požadovaná srozumitelnost, jasnost, ale také stručnost. A ta bývá dalším komunikačním problémem, vysvětluje Prouza. „Z důležité hodinové tiskovky je třeba vybrat to zásadní do minuty. A setkáváme se i s opakovaným problémem, že ministři vystoupí na tiskové konferenci, něco řeknou, ale obvykle to není všechno a my pak čekáme na vládní web, kde jsou usnesení vlády.“

Tím dochází ke ztrátě času a také k nedotažení věcných informací tak, jak by se měli dostat k občanům země. Význam klasických médií tak přetrvává a to i přes rozmach sociálních sítí. Ty široké sdělení ´neunesou,´ přesto je třeba v rámci stručnosti a věcnosti využívat v rámci komunikace i tyto cesty. Klíčové je, aby lidé dostali potřebné informace v potřebném čase.